Kereskedelem, közvetítő nyilvántartásba vétel

A hulladék kereskedőnek, közvetítőnek vagy nyilvántartásba vételi kötelezettsége van, vagy hulladékgazdálkodási engedélyt kell szereznie a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény alapján.

A törvény megfogalmazása szerint:

Kereskedő: bármely gazdasági társaság vagy egyéni vállalkozó, amelynek vagy akinek megbízása alapján képviselője vagy más megbízottja jár el a hulladék megvásárlásánál és az azt követő értékesítésénél, ideértve azt az esetet is, amikor a kereskedő nem lesz a hulladék tényleges birtokosa

Közvetítő: olyan gazdasági társaság vagy egyéni vállalkozó, amely vagy aki más nevében intézi a hulladék hasznosítását vagy ártalmatlanítását, ideértve azt az esetet is, amikor a közvetítő nem lesz a hulladék tényleges birtokosa.

A közvetítő és a kereskedő a hulladékot csak kezelésre vonatkozó hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezetnek adhatja át; az átvett hulladékot a hulladékkezelőnek változatlan formában adja át. A hulladék összetételének, típusának, fajtájának, jellegének vagy bármilyen tulajdonságának megváltoztatását csak kezelésre vonatkozó hulladékgazdálkodási engedéllyel végezheti.

Mikor kell nyilvántartásba vételt kérni és mikor szükséges hulladékgazdálkodási engedély?

A fent már említett hulladékról szóló törvény alapján (13 §.):

  • A kereskedő és a közvetítő nyilvántartásba vétel alapján végezheti a tevékenységét, ha a hulladék nem kerül a birtokába, azaz, ha a hulladékot nem szállítják be a cég telephelyére, a cég nem kezeli a hulladékot nem végez hulladékszállítási tevékenységet sem.
  • Az a kereskedő, illetve közvetítő, akinek a tevékenységével érintett hulladék a birtokába kerül, azaz a hulladékot beszállítják a telephelyére, a hulladékot kezelik, vagy saját (bérelt) járművel szállítják, tevékenységét csak hulladékgazdálkodási engedéllyel végezheti.
Nyilvántartásba vétel

A nyilvántartásba vételt a hulladékgazdálkodási tevékenységek nyilvántartásba vételéről, valamint hatósági engedélyezéséről szóló 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 1. mellékletében szereplő formanyomtatvány kitöltésével és a mellékletek csatolásával kell kérni az illetékes környezetvédelmi hatóságtól.

A benyújtott kérelemhez mellékelni kell az alábbiakat:

  • a rendelkezésére álló pénzügyi eszközök vagy azok garanciáinak meglétére vonatkozó igazolást;
  • a nyilvántartásba vétel iránti kérelem benyújtásra vonatkozó meghatalmazást (ha a formanyomtatvány aláírója nem a kérelmező törvényes képviselője);
  • a kérelmező megbízójával kötött megbízási szerződés másolatát, akinek vagy amelynek nevében eljárva kíván közvetítői vagy kereskedelmi tevékenységet végezni
  • korábbi hulladékgazdálkodási tevékenységéről szóló nyilatkozatot az alábbiakról:

a) büntetőjogi felelősségét a bíróság a Büntető Törvénykönyvről szóló törvényben meghatározott környezetkárosítás, természetkárosítás vagy hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen megállapította-e,
b) hulladékgazdálkodási tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt áll-e,
c) a környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény szerinti kármentesítési kötelezettségét jogerősen megállapították-e, és a teljesítésre megállapított határidő lejártáig kötelezettségét teljesítette-e;
d) bármilyen, általa vagy olyan gazdasági társaság által folytatott korábbi tevékenysége, amelynek vezető tisztségviselője volt, eredményezte-e azt, hogy a felszámolást követően hátrahagyott hulladék kezeléséről költségvetési forrásból az államnak, a megyei vagy a települési önkormányzatnak kellett gondoskodnia.
e) az állami adó- és vámhatóság 30 napnál nem régebbi igazolásának másolatát arra vonatkozóan, hogy a kérelmezőnek az állami adó- és vámhatóságnál lejárt köztartozása nincs, vagy igazolás hiányában nyilatkozatot arról, hogy a kérelmező a köztartozásmentes adózói adatbázisban szerepel.

A közvetítő, a kereskedő a hulladékgazdálkodási tevékenységét, amennyiben csak nyilvántartási kötelezettsége van, a nyilvántartásba vételt követően kezdheti meg tevékenységét, melynek megadásáról a környezetvédelmi hatóság 8 napon belül dönt, azonban maga az eljárás határideje 30 nap, melybe nem számít bele az esetleges hiánypótlások ideje.

A környezetvédelmi hatóság a nyilvántartásba vett közvetítőről, kereskedőről a Hulladékgazdálkodási Információs Rendszerben (HIR) nyilvántartást vezet. A nyilvántartás a benne foglalt adatokat naprakészen és közhitelesen tartalmazza.

Hulladékgazdálkodási engedély (közvetítőknek és kereskedőknek)

A közvetítési, kereskedelmi tevékenység végzésére vonatkozó hulladékgazdálkodási engedély iránti kérelemre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a szállítási engedélyre, ezért azt csak a hulladék szállítással foglalkozó oldalunkon részletezzük. A közvetítési, kereskedelmi tevékenységre vonatkozó engedélykérelmet együttesen is meg lehet kérni a hulladékszállítási engedéllyel, ilyenkor a szolgáltatási díjak is kedvezményesen alakulnak.

Amennyiben további kérdése van a cikk témájával, vagy a nyilvántartásba vétellel kapcsolatos segítségre van szüksége, hívjon minket, vagy használja a kapcsolat oldalon lévő panelt, vagy e-mail címet.