Hulladékgazdálkodási bevallás

 

KörBe rendszerünket ajánljuk a hulladékbevallásuk elkészítéséhez!
Hulladéknyilvántartás. Néhány extrával. 30 nap próbaidő!

 

Jelen oldalunkon információkat talál a hulladékgazdálkodási bevallások elkészítéséről, azok beadási határidejéről és arról, hogy milyen esetekben kell hulladébevallást készítenie. Amennyiben segítségre lenne szüksége az adatszolgáltatással kapcsolatban, kérjük lépjen kapcsolatba cégünkkel.  

A kitöltéshez szükséges programcsomag

A hulladékgazdálkodási adatszolgáltatást 2015-től az ÁNYK-programon keresztül lehet megtenni. Az adatszolgáltatáshoz szükséges programok, adatlapcsomagok letöltéséről a környezetvédelmi bevallás 2015 oldalunkon talál bővebb információt.

Kinek kell hulladékbevallást készítenie?

Rendszeres adatszolgáltatásra kötelezett telephelyenként a hulladék termelője (ebben az esetben nincs szükség hulladékgazdálkodási engedélyre) akkor, ha a keletkezett hulladék mennyisége meghaladja:

  • Veszélyes hulladékok esetében a 200 kg-ot, vagy
  • Nem veszélyes hulladékok esetében a 2000 kg-ot, vagy
  • Nem veszélyes építési-bontási hulladék esetén az 5000 kg-ot.

A hulladék kereskedői és kezelői, azaz a hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkezők, minden esetben adatszolgáltatásra kötelezettek.

A rendszeres adatszolgáltatásra nem kötelezett hulladéktermelő a környezetvédelemért felelős miniszter által elrendelt, statisztikai kiválasztási módszerekkel történő adatfelméréskor eseti adatszolgáltatásra köteles, amelyet a részére megküldött adatlapok kitöltésével és visszaküldésével teljesít.

Az adatszolgáltatás megkezdéséhez szükséges „előkészületek”

A hulladékbevallás elektronikus beküldéséhez szükséges, hogy az adott cég rendelkezzen KÜJ, KTJ számmal (a kizárólag hulladékot termelők is) és elektronikus meghatalmazással is az ÁNYK rendszerében, valamint be legyen jelentkezve a hulladékbevallásra kötelezettek rendszerébe a HIR-KOT adatlap elektronikus benyújtásával. Mindezen feltételek együttes megléte esetén lehet benyújtani elektronikusan a hulladékbevallást.

A hulladékbevallás kitöltése röviden

A hulladékbevallásról szóló adatlap-csomagban (HIR-EV) 6 különböző típusú oldalt lehet kitölteni, ezek sorrendben a következőek:

HIR-ÉV-főlap

Ezen kell kitölteni a cégadatokat (székhely, telephely, adatszolgáltatásért felelős, stb.). Minden egyes telephelyre külön hulladékbevallást kell kitölteni, azaz egy bevallás egy telephelyre vonatkozik.

HIR-ÉV-1

Ezen a lapon kell feltüntetni a telephelyen termelt hulladékokat, illetve hogy a hulladékokat mely engedéllyel rendelkező szervezetnek adták át. Azon cégeknek, melyek nem rendelkeznek hulladékgazdálkodási engedéllyel, csak ezt a lapot kell kitölteniük. Ilyenek lehetnek például a különböző ipari/termelő üzemek, ipari parkok, autószerelők, stb.

A hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkező cégek esetében ezen a lapon a saját tevékenységből (azaz hulladékkezelés) származó hulladékokat kell feltüntetni ezen a lapon.

HIR-ÉV-2

Ezt már csak a hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkező cégek tölthetik ki, mivel itt már fel kell tüntetni, a hulladék származási helyét is. Ezen a lapon, ha a cég rendelkezik rá engedéllyel, lehet feltüntetni az előkezelést is. Az előkezelésből keletkező (másodlagos) hulladékokat a HIR-ÉV-1-es lapon kell pontosan feltüntetni.

A hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkezők által átadott hulladékokat ezen a lapon kell feltüntetni.

HIR-ÉV-3

Hasznosítási/ártalmatlanítási adatlap, csak a hulladékhasznosítók, ártalmatlanítók tölthetik ki. Az ezen a lapon keletkező másodlagos hulladékok szintén a HIR-ÉV-1-es adatlapon kerülnek feltüntetésre. Az adatlap értelemszerűen nem tartalmaz hulladék átadás lapot, mivel a hulladék hasznosításra vagy ártalmatlanításra kerül.

HIR-ÉV-4

A hulladéklerakók (B3 alkategóriájú) számára kitöltendő adatlap a hulladék összetételére vonatkozóan.

HIR-ÉV-(E)PRTR

Ezt a lapot akkor kötelező kitölteni, ha az adott telephelyen képződő hulladékok évente kiszállított (hulladékkezelőnek átadott) mennyisége meghaladja a következő mennyiségeket (összesítve, nem hulladék kódonként):

  1. nem veszélyes hulladékok esetén 2000 tonna 
  2. veszélyes hulladékok esetén 2 tonna
Adatszolgáltatási időszakok

Az adatszolgáltatás veszélyes és nem-veszélyes hulladék esetén is naptári évente kötelező, kivéve veszélyes hulladék – kezelésre történő – átvétele esetében. Ilyen esetben naptári negyedévente kötelező a bevallás megtétele.

2015-től az autóbontóknak külön adatszolgáltatást kell  benyújtaniuk a hulladékbevalláson kívül.

Az oktatási intézmények papírgyűjtéséről nem kell majd adatszolgáltatást készíteniük, illetve nyilvántartást vezetniük!

Vonatkozó jogszabály, nyilvántartás

2015-től a hulladékbevallást a 309/2014. (XII. 11.) Korm. rendelet (a hulladékkal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségekről) alapján kell teljesíteni.

A rendelet alapján a hulladék termelője, gyűjtője, szállítója, közvetítője, kereskedője és kezelője telephelyenként és hulladéktípusonként a tevékenysége során képződő, mástól átvett, másnak átadott vagy általa kezelt hulladékról (a saját hulladék kezelése 2013-tól engedélyköteles!) nyilvántartást kell vezessen. Ebbe beletartozik a hulladék kereskedő és közvetítő is. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a telephelyre belépő és onnan kilépő anyag és a telephelyen képződő hulladék anyagforgalmi egyenlegét. A telephelyi nyilvántartás tartalmát a fenti rendelet melléklete határozza meg.

Extra adatszolgáltatások

A telephelyi nyilvántartásnak a mellékletben meghatározottakon túlmenően a hulladékká vált gépjárművekről szóló kormányrendeletben, az elektromos és elektronikus berendezésekkel kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló kormányrendeletben, a csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló kormányrendeletben, valamint az elem- és akkumulátorhulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló kormányrendeletben, a hulladéklerakási járulék megfizetéséről és felhasználásának céljairól szóló kormányrendeletben és az Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás létrehozásáról, valamint a 91/689/EGK és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2006. január 18-i 166/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben  meghatározott hulladékfajtára vonatkozó adatokat is tartalmaznia kell.

Egyes meghatározott esetekben (IPPC köteles tevékenységek) és tevékenységek esetén anyagmérleg alapján, hulladéktípusonként és technológiánként kell a nyilvántartást vezetni.

Az adatszolgáltatás során beküldött adatokat az OKIR rendszerben dolgozzák fel. Az adatszolgáltatásra kötelezett az adatszolgáltatási kötelezettségének keletkezésétől számított 60 napon belül köteles az ÁNYK rendszeren keresztül bejelenteni a kötelezettségét az OKIR rendszerbe. Adatszolgáltatási kötelezettségének csak az az ügyfél tud eleget tenni, aki már rendelkezik KÜJ és KTJ számmal.

Hulladékbevallások határideje

A bevallások beküldési határidejei a következők:

  • A keletkezett (termelt) veszélyes és nem veszélyes hulladékokról a tárgyévet követő év március 1.
  • Kereskedelem vagy kezelés céljából átvett nem veszélyes hulladékok esetén a tárgyévet követő március 1.
  • Veszélyes hulladék kezelésre vagy kereskedelemre való átvétele esetén a tárgynegyedévet követő 8. munkanap