Inert hulladék törés

A hulladékok gyűjtése, kezelése Magyarországon csak hulladékgazdálkodási engedély birtokában végezhető. Nem kivétel ez alól az inert hulladékok törése, osztályozása sem. Mivel a szabályozás elég bonyolult, ezért jelen oldalunkon ismertetjük az építési-bontási hulladékok (általában beton, tégla, cserép, aszfalt, kövek) feldolgozásának (törésének, osztályozásának) környezetvédelmi engedélyeztetését, működési feltételeit.

Engedélyezés

Az inert hulladékok töréséhez több engedély megszerzése szükséges. Az első a telepengedély megszerzése, melyet a környezetvédelmi engedély(ek) megszerzése követ. A szükséges környezetvédelmi engedély(ek) megszerzése után kezdhető meg a tevékenység.

Telepengedély

A hulladékok telephelyre történő beszállítása esetén szükség van telepengedélyre. A telepengedélyt a helyileg illetékes önkormányzat adja ki az 57/2013. (II. 27.) Korm. rendelet 2. mellékletének 67. sora alapján (nem veszélyes hulladék hulladékgazdálkodási engedély köteles gyűjtése, hasznosítása, ártalmatlanítása).

A telepengedély kiadása csak a helyi építési szabályzatban leírt övezeti besorolású területeken (általában ipari terület, gazdasági-szolgáltató terület, stb.) lehetséges, melyet az illetékes önkormányzat határoz meg.

A telepengedély kiadásához egy egyszerű formanyomtatványt kell kitölteni, illetve környezetvédelmi tervfejezetet kell csatolni, mellyel az önkormányzat szakhatóságként megkeresi a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőséget.

Hulladékgazdálkodási engedély

Az inert hulladék töréséhez általában hulladék gyűjtési és hulladék hasznosítási engedély szükséges. A gyűjtési engedély a hulladék telephelyen történő begyűjtésére, tárolására jogosít, míg a hasznosítási engedély a törési, válogatási, osztályozási tevékenységet teszi lehetővé. Egyes felügyelőségeknél ugyanezen tevékenységekre szükséges hulladéktárolási és hulladék előkezelési engedélyt is szerezni.

Az előzőekben ismertetett engedélyeket a területileg illetékes környezetvédelmi hatóság (jelenleg a megyei kormányhivatalok környezetvédelmi és természetvédelmi főosztályai) adják ki az ún. hulladékgazdálkodási engedély formájában. Az engedély megszerzéséhez csatolni kell a hulladékgazdálkodási tevékenységek nyilvántartásba vételéről, valamint hatósági engedélyezéséről szóló 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet szerinti dokumentumokat, a tevékenységre kiadott telepengedélyt, illetve a szakértő által elkészített engedélykérelmet.

Az engedély kiadásának határideje 60 nap, amibe nem számít bele a szakhatóságok (például Népegészségügyi Szerv) megkeresése és a hiánypótlás(ok) megválaszolásának ideje. A kiadott engedély 5 évig érvényes, ezután azt meg kell újítani (az engedélyezési dokumentációk újbóli beadásával), az eljárási díjakat újfent meg kell fizetni.

Ha a hasznosítani kívánt mennyiség meghaladja a napi 10 tonnát, abban az esetben a hulladékgazdálkodási engedély kiadása előtt előzetes vizsgálatot kell lefolytatni.

Előzetes vizsgálat

Ha a hasznosítani kívánt hulladékmennyiség eléri a napi 10 tonnát, akkor előzetes vizsgálat lefolytatására van szükség, melyhez előzetes vizsgálati dokumentációt kell beadni a környezetvédelmi hatóság számára. Ilyenkor az eljárás 3-5 hónappal is meghosszabbodhat az elbírálási idő függvényében.

Humuszgazdálkodási terv

Amennyiben a telephely kialakításánál termőföldet kívánnak igénybe venni, azt ki kell vonatni a művelés alól. Nem lehet engedélyezni a termőföld más célú hasznosítását, ha a termőföld átlagosnál jobb minőségű. Amennyiben a kivonás megvalósítható, abban az esetben humuszgazdálkodási tervet kell készíteni a földterület művelési ágból történő kivonásához.

Ebben az esetben a talajból mintát kell venni, melyben vizsgálni szükséges a humusztartalmat. Az eredményeket, illetve a humusz további felhasználását bemutatandó humuszgazdálkodási tervet kell készíteni, melyet csak szakértő készíthet el. A dokumentációban bemutatásra kerül a humusz további felhasználási lehetősége akár a tervezett telephely területen, akár azon kívül (utóbbi esetben földvédelmi járulékot kell fizetni).

A hulladékgazdálkodási tevékenység feltételei

A tervezett telephelyen biztosítani kell a beérkező hulladékok mérlegelését. A hulladékokat burkolt felületen kell tárolni (nem kötelező vízzárónak lennie, azaz tört/zúzott anyag is lehet). A talajt a tevékenységgel nem szabad elszennyezni, melynek ellenőrzésére a hatóság előírhatja monitoring kút létesítését. A telephelyen a tevékenységet a porkibocsátás minimalizálásával kell végezni, amit az utak tisztításával, locsolásával, illetve a törő- és/vagy osztályozóberendezésnél alkalmazott vízpermetezéssel lehet elérni.

Hulladékstátusz megszűnése

A hulladék hasznosulásához igazolni kell a hulladékstátusz megszűnését. A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény alapján a hasznosított anyagnak akkor szűnik meg a hulladék státusza, ha az összes alábbi feltétel teljesül rá:

  • meghatározott célra rendeltetésszerűen, általános jelleggel használják,
  • rendelkezik piaccal vagy van rá kereslet,
  • megfelel a rendeltetésére vonatkozó műszaki követelményeknek és a rá vonatkozó jogszabályi előírásoknak, szabványoknak, és
  • használata összességében nem eredményez a környezetre vagy az emberi egészségre káros hatást.
Hatósági díjak

Az engedélyeztetés igazgatási szolgáltatási díjait (áfamentes)a 309/2014. (XII. 11.) Korm. rendelet tartalmazza.

Engedély Díj Megjegyzés
telephelyi hulladék gyűjtés 120.000 Ft
hulladékhasznosítás 470.000 Ft
hulladék előkezelés 120.000 Ft
hulladék tárolás 144.000 Ft
hulladék gyűjtés-szállítás 160.000 Ft telephelyen kívüli hulladék gyűjtés, szállítás
telepengedélyezés  ~ 50.000 Ft

Amennyiben előzetes vizsgálat lefolytatására is szükség van, annak díja további 250.000 Ft.

Környezetvédelmi (hulladék)bevallás

Az inert hulladék hasznosításról a telephelyen naprakész nyilvántartást kell vezetni a 309/2014. (XII. 11.) Korm. rendelet szerint a bejövő hulladékokról, azok mennyiségéről, átadójáról, hasznosulásáról, stb. A nyilvántartást kilogramm alapon kell vezetni.

A szintén a 309/2014. (XII. 11.) Korm. rendelet szerinti éves hulladékgazdálkodási adatszolgáltatást a tárgyévet követő március 1-ig kell megtenni az ÁNYK programon keresztül.

Ki készítheti el az engedélykérelmet?

Az engedélykérelmet, vagy annak módosítási kérelmét csak – a környezetvédelmi, természetvédelmi, vízgazdálkodási és tájvédelmi szakértői tevékenységről szóló jogszabály alapján – szakértői jogosultsággal rendelkező szakértő készítheti el. Cégünk természetesen rendelkezik a dokumentáció összeállításához, beadásához szükséges szakértői engedélyekkel.

Szolgáltatásunk

A Sövit Környezetvédelmi Kft. nagy tapasztalattal rendelkezik és vállalja (többek között) új, vagy már meglévő inert hulladék feldolgozó telepek környezetvédelmi engedélykérelmi dokumentációjának elkészítését. Cégünk elérhetőségeit a kapcsolat oldalunkon tekintheti meg.